آخرین اخبار

16. ارديبهشت 1396 - 23:11   |   کد مطلب: 46139
آفتاب کنگاور:بناها و محوطه هاي تاريخي كنكوبار كهن قرباني بي‌توجهي‌ها: میراث فرهنگي كنگاور پول ندارد یا حال ندارد؟
یادداشت , مرمت آثار باستانی , معبدآناهیتا,  آفتاب کنگاور

به گزارش آفتاب کنگاور؛مجید رحمتی کارشناس مرمت آثارباستانی در یادداشتی نوشت:

مرمت و رسيدگي به اكثر آثار باستاني كنگاور سالهاست که به دست فراموشی سپرده شده است. برخی از این آثار سالیان متمادي است که بدون رسیدگی به حال خود رها شده و حتي در گذر زمان اصالت و ارزش خود را از دست داده‌‌اند. خانه قديمي ساري اصلاني كه تنها خانه تاريخي ثبت شده كنگاور است ايوان و سقفش فرو ريخته و نفس هايش به شماره افتاده! پل كوچه كه يادآور پل سازي دوران صفويه است همچنان محل تردد خودروهاي سنگين است و ميراث فرهنگي حتي اراده قوي براي مسدود كردن اين پل تاريخي هم نداشته و ندارد! ترك هاي عميقي كه سالهاست بر روي چشمه طاق هاي اين پل افتاده دل هر ببيننده و كنگاوري را به درد مي آورد و متاسفانه اين پل در ورطه نابودي قرار دارد...
چندماهي از شروع مرمت حمام بزرگ خيابان فش می‌گذرد و همچنان کار بر روی آن به اتمام نرسیده است. مرمت و بازسازی یک اثر تاریخی باید متناسب با سازه‌ي گذشته آن صورت گیرد تا علاوه بر تامین استحکام و ماندگاری، حس تاریخی و قدیمی بودن را به بیننده منتقل کند، ولی مرمت کنندگان تمام سطح سازه گذشته را در زیر سراميك رنگ آبي، ملات و دوغاب جدید پنهان کرده‌اند و مرمت غيراصولي آن چشم ها را مي آزارد !

به نظر می‌رسد متولیان میراث فرهنگی #كنگاور انگیزه‌ای برای حل مشکلات حوزه كاري خود در شهرستان ندارند. همواره کمبود هزینه و بودجه بهانه‌ای برای شانه خالی کردن از مسئولیت اداره میراث فرهنگی بوده است، ولی آیا حتي ساخت تابلوهای معرفی آثار ثبت شده شهرستان نيز بودجه زیادی طلب می‌کند؟؟؟
به هر حال از سازمانی که تغییر مدیران آن فصلی و بعضاً كارنابلد شده است نباید انتظار چنداني داشت، ولی مطمئنا تمیز کردن و نظافت محوطه‌ها و آثار باستانی و همچنین نصب یک تابلو مناسب برای هر یک از این آثار انتظار زیادی نیست!

تصاویر تکمیلی: 
یادداشت , مرمت آثار باستانی , معبدآناهیتا,  آفتاب کنگاور
یادداشت , مرمت آثار باستانی , معبدآناهیتا,  آفتاب کنگاور

دیدگاه شما