آخرین اخبار

29. اسفند 1395 - 23:35   |   کد مطلب: 46032
رسم دیرینه شال درکی یا تخ تخ از رسومات شب عید مردم شهرستان کنگاور می باشد.

آنگونه که بزرگان ما نقل می کردند، در آغاز سال نو از گذشته های دور رسمی بین نو جوانان و جوانان مجرد منطقه ما وجود داشته که در شهر گودین " تُخ تُخ " نامیده می شد.

در رسم " تُخ تُخ " جوانان چندین دستمال حریر و ابریشمی را به یکدیگر گره زده، از آن شالی رنگین به بلندی دو تا سه متر می ساختند. در شب عید نوروز در دسته جات دو تا چند نفره به صورت پنهان و ناشناخته ، خود را روی پشت بام خانه ها می رساندند، آنها شال را از روزنه هواکش خانه به داخل خانه می فرستادند و یا از مقابل پنجره به پایین آویزان می کردند.  سپس چندین بار آواز " تُخ تُخ " را به منظور آگاه ساختن صاحب خانه سر می دادند و با تکان دادن شال در خواست هدیه به نیت فال نیک، از صاحب خانه  می نمودند.
 

صاحبخانه ها معمولا" هدایایی را به این منظور آماده کرده و در یک ظرف قرار می دادند. آنها که منتظر آویختن چنین شال هایی هستند، به محض مشاهده شال رنگین و یا شنیدن صدای " تُخ تُخ "، به طور تصادفی از ظرف هدایا چیزی بر می داشتند و در گوشه شال قرار داده و گره ای بر آن زده، با یک تکان ملایم، صاحب شال را آگاه می سازند که هدیه سوری آماده است.

آنگاه شال انداز، شال را بالا می کشد و هدیه فال خود را وارسی می کرد و به سوی خانه دیگری روانه می شدند و نفر بعدی شال را می انداخت.
طبق این رسم و سنت قدیمی کسی تلاشی برای شناسایی صاحب شال نمی کرد و معمولا جوانان نیز خانه فامیل و آشنایان و نزدیکان را برای " تُخ تُخ " انتخاب می کردند.
 

گذشتگان می گفتند این سنت برای جمع آوری خوراکی و یا پول نبود، بلکه برای تفاعل زدن در ابتدای سال به بخت و روزی خود در سال جدید بود.

معمولا" مفهوم هدیه را بسته به نوع آن به شکل زیر تعبیر می کردند:

نان را نشانه وفور نعمت می دانستند.
بادام و فندق را نشانه استقامت و بردباری در برابر دشواری ها.
گردو را نشان طول عمر.
کشمش را نشانه پرآبی و پربارانی سال نو.
سکه و پول را نشانه زیادی روزی.
نان شیرین را نشانه عروسی و شادمانی.
نقره را نشانه سفید بختی.
انار را نشانه کثرت اولاد در آینده می دانستند.

البته این رسم در این اواخر مانند اغلب رسوم محلی دستخوش دگرگونی شده و بتدریج با تغییر شکل و سبک زندگی تقریبا" برچیده شده است.

دیدگاه شما