آخرین اخبار

28. اسفند 1396 - 8:19   |   کد مطلب: 46744
آفتاب کنگاور:معبد آناهیتا با ساماندهی ویژه و اجرای برنامه های فرح بخش آماده استقبال خوب گردشگران و مسافران نوروزی است.
معبد آناهیتا ,کنگاور ,ساماندهی,  نوروز ,گردشگران,  مسافران , آفتاب کنگاور

به گزارش آفتاب کنگاور؛معبد آناهیتا شهرستان کنگاور به عنوان بزرگترین تک بنای سنگی ایران یکی از برجسته ترین میراث فرهنگی کشور است که علاوه بر ساماندهی این محوطه تاریخی، برای استقبال از مسافران نورزی نیز آماده شده است.

یک پژوهشگر و راهنمای گردشگران در معبد آناهیتا در گفتگو با خبرنگار آفتاب کنگاور گفت: معبد آناهیتا در تاريخ  1310/6/24 به شماره 31 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده و از نظر تاريخي و علم باستان شناسي به قدري داراي اهميت مي باشد كه 28 سال پيش توسط معمار و باستان شناس معروف فرانسوي «آندره گدار» پرونده ي آن در فهرست ميراث موقت يونسكو قرار گرفته است.

مهدی قاسمی افزود: اين اثر تاريخي دومين بناي سنگي ايران بعد از تخت جمشيد محسوب مي گردد و يكي از بزرگترين معابد ايران باستان است كه داراي 46 هزار و 816 متر مربع وسعت بوده و از سنگ و گچ در سه سكو ساخته شده است.
این راهنمای گردشگران در معبد آناهیتا با اشاره به اینکه بنا کهن معبد آناهیتا داراي ديواري به طول 224 متر و عرض 209 متر در سكوي اول مي باشد، تصریح کرد: ضخامت اين ديوار كه از لاشه سنگ و ملات گچ نيم كوب ساخته شده هجده و نیم متر است و نماي ديوار آن با سنگ هاي تراش خورده به صورت خشك چين پوشش داده شده است. ورودي بنا پلكاني دو طرفه در ظلع جنوبي معبد است به طول 154 متر كه اندازه ي سنگ پله هاي آن برابر با پلكان آپاداناي تخت جمشيد مي باشد.

قاسمی در ادامه افزود: پلكاني يك طرفه نيز در ضلع شمال شرقي معبد آناهيتا راه دسترسي به سكوي سوم را هموار مي كند. سكوي دوم معبد نيز ديواري ساخته شده از لاشه سنگ به طول 93 متر و عرض 9/30  متر است ( مقیاس یک به ده طول و عرض این دیوار قابل توجه است) كه ارتفاع متغييري از آن بين 3 تا 5 متر  بر جاي مانده است، نماي اين ديوار را با ملات گچ پوشش داده بودند و هنوزهم در بخش هايي از اين ديوار ملات گچ قابل مشاهده است. بناي تاريخي معبد آناهيتا پيرامون تپه اي از سنگ شيست ساخته شده كه ارتفاع بلند ترين نقطه آن از سطح زمين هاي اطراف 32 متر مي باشد و بقاياي سكوي سوم كه همان محل معبد اصلي و آتشکده مي باشد در همين ارتفاع ذكر شده قابل مشاهده است.
این پژوهشگر همچنین اظهار داشت: در لبه ي ديوار هاي سكوي اول معبد نيز ستون هاي سنگي كه از سه بخش پايه ستون، ميان ستون و سرستون تشكيل شده اند با ارتفاع 3 متر و 54 سانتیمتر قرار داشته اند كه امروزه جز تعدادي از اين ستون ها كه در ضلع شمال غربي قابل مشاهده هستند، مابقي در پاي ديوارهاي معبد فرو افتاده اند و يا در زير خاك قسمت هاي كاووش نشده آرميده اند.

مدیر اجرایی پایگاه پژوهشی معبد آناهیتا نیز در گفتگو با خبرنگار آفتاب کنگاور گفت: بررسی اسناد و مدارک مرتبط با سیر اقدامات ساماندهی معبد از سال ۱۳۴۷ تا سال ۱۳۷۹ نشان می دهد که در حدود سالهای ۱۳۷۶ و ۱۳۷۷ اوج این اقدامات در این زمان از هر زمان دیگری مناسب تر بوده است.  از حوالی سال ۱۳۷۷ تا سال ۱۳۹۵ به تدریج نوعی فرسودگی و افول مشاهده می شود. نتیجه تمامی کاوش‌ها نشان می دهد، استقرار در محوطه معبد از دوره‌های اشکانی، ساسانی و دوره اسلامی به ویژه سلجوقی بوده است.
 مجید رحمتی در ادامه با اشاره به ایجاد پایگاه پژوهشی معبد آناهیتا در آذر ماه سال 1395 اظهار داشت: ارائه خدمات قابل توجه به گردشگران از اولویت‌های اصلی پایگاه پژوهشی معبد آناهیتاست و طراحی و اجرای مسیر گردشگری برای جلوگیری از سردرگمی بازدیدکنندگان و هدایت آنها برای بازدید اصولی از بنا، از مهمترین اقدامات این پایگاه در سال 95 بود.

مدیر اجرایی پایگاه پژوهشی معبد آناهیتا با اشاره به اینکه اجرای مسیر گردشگری برای اولین بار در محوطه این بنا انجام شد، به خوانا سازی و مرمت حمام سلجوقی در محوطه تاریخی معبد آناهیتا اشاره کرد و افزود: حمام قدیمی که بر روی صفه دوم معبد آناهیتا قرار دارد مربوط به دوران سلجوقی است و به علت سالها بی توجهی به تلی از خاک تبدیل شده بود. اما کارشناسان پایگاه پژوهشی معبد آناهیتا با برنامه مطالعاتی تمام اقدامات خواناسازی و مرمت این حمام تاریخی را انجام دادند.
رحمتی در ادامه گفت: از دیگر اقدامات پایگاه پژوهشی معبد آناهیتا، آوار برداری و پاکسازی محوطه معبد، تعمیر و تجهیز باجه بلیط فروشی، تعمیر و تجهیز پایگاه و مامور سراهای پایگاه، طراحی و ساخت و نصب سطل زباله و نیمکت و پاکسازی سنگ نوشته‌ها (وندالیسم) در محوطه معبد آناهیتا بوده است.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که شاهد ایجاد تغییرات قابل توجه در این اثر تاریخی باشیم تا روند ثبت این اثر ارزشمند در سازمان جهانی یونسکو تسهیل گردد.

مدیر پایگاه پژوهشی معبد آناهیتا نیز در گفتگو با خبرنگار آفتاب کنگاور با اشاره به اینکه در گام نخست شورای راهبردی معبد آناهیتا تشکیل شد، افزود: حداقل ۱۵ سال بود که شورای راهبردی برای این پایگاه میراثی تشکیل نشده بود تا اینکه بلاخره این کار انجام شد.
بابک طاهران با بیان اینکه بازسازی و مرمت دیوار ضلع جنوبی و غربی از جمله این مصوبات بود، گفت: ضلع جنوبی معبد آناهیتا دارای ۲۶ ترانشه است که بر روی دیواره جنوبی جانمایی کرده ایم.
وی تصریح کرد: کارشناسان پایگاه پژوهشی معبد آناهیتا تا کنون اقدام به شناسنامه دار کردن و بازیابی ۶۵۱ قطعه سنگ تراش دار نمای بیرون؛ شامل سنگهای نما، آب پر، پلکان، پایه ستون، ستون و سرستون دیوار جنوبی کردند.
به گفته مدیر پایگاه پژوهشی معبد آناهیتا، حفاری سنگ‌های ریخته شده پای دیوار جنوبی که به مرور زمان در زیر خاک مدفون شدند، ضروری و الزام آور است.
این مسئول به ساختمان خدمات رفاهی(VIP) در ورودی معبد آناهیتا اشاره کرد و گفت: احداث این مجموعه رفاهی با سازه سبک فولادی (LSF) که به راحتی قابلیت جابه جایی دارد برای رفاه حال مسافران و گردشگران مورد تاکید اعضای شورای راهبردی معبد آناهیتا بود.
وی با تقدیر از عملکرد شورا و شهرداری کنگاور بخاطر توجه ویژه به معبد آناهیتا، از اجرای برنامه های متنوع در معبد آناهیتا در نوروز 97 خبر می دهد و می گوید: برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و سوغات شامل گیوه؛ گلیم سفال و نان ساجی و تافتون سوغات مخصوص کنگاور و برپایی سیاه چادرها عشایر از جمله این برنامه هاست.

طاهریان در ادامه به برگزاری جشنواره بازی های بومی محلی در محوطه معبد آناهیتا خبر می دهد و می گوید: پخت انواع غذاهای محلی، اجرای تئاتر خیابانی، اجرای گروه موسیقی، برپایی سفره هفت سین و مسابقه طناب کشی از جمله برنامه‌های این جشنواره است.

 

دیدگاه شما