آخرین اخبار

21. ارديبهشت 1396 - 22:34   |   کد مطلب: 46147
آفتاب کنگاورنیمه شعبان سالروز میلاد منجی عالم بشریت، عدالت گستر جهان، جلوه یزدان و مظهر ایمان حضرت امام مهدی موعود(ع) است، منجی که آخرین جلوه های امید در افق‌های سیاه زندگـی بشر و جلوگاه بعثت و غدیر است.

نیمه شعبان میلاد دوازدهمین گل بوستان امامت و ولایت حضرت امام عصر (عج) است، منجی که با ظهور خود بر جهان مجروح از غم هجران، التیام است و دنیا به امید ظهورش لبریز از شوق انتظار.
به فرموده امام صادق (ع)، اهل آسمان و زمین بوسیله ظهور حضرت مهدی (عج) خوشحال می شوند. پرندگان هوا و ماهیان دریا نیز با ظهور او شادی می کنند.

*میلاد با سعادت
حضرت امام مهدی (عج) آخرین امام شیعیان در پانزدهم ماه شعبان 255 هجری قمری چشم به جهان گشودند، نام پدر بزرگوارشان امام حسن عسکری(ع) پیشوای یازدهم و مادر ایشان نیز نرجس خاتون (س) می باشد.
حضرت ولیعصر (عج) معصوم چهاردهم و امام دوازدهم شیعیان هستند و آنگونه که در جلد 51 بحارالانوار صفحه 17 آمده است، پیامبر بزرگ اسلام (ص) نیز در وصف ایشان می فرمایند: «مهدی از فرزندان من است، نامش نام من (محمد) و کنیه اش کنیه من (ابوالقاسم) می‌باشد، ‌در صورت و سیرت از همه کس به من شبیه تر است. برای او غیبتی است که در آن مردم دچار حیرت می‌گردند و بسیاری از دسته‌ها و گروههای مردم، گمراه می شوند، آنگاه مانند ستاره تابانی از پرده غیبت بدر آید و زمین را پر از عدل و داد کند آن چنان که پر از ظلم و ستم شده باشد.»
حضرت ولی عصر(ع) روز جمعه نیمه شعبان 255 هجری قمری متولد شده اند، شب این میلاد آن حضرت یعنی نیمه شعبان را «شب برات»، «شب مبارک» و «شب رحمت» خوانند.
به تعبیر برخی از محققان، نیمه شعبان اگر چه شرافتش را وامدار مولود خجسته ای است که در این روز زمین را با قدوم خویش متبرک ساخته است، اما همه عظمت آن در این خلاصه نشده و در تقویم عبادی اهل ایمان نیز از جایگاه و مرتبه والایی برخوردار است.

*دوران کودکی امان زمان
امام زمان (عج) از بدو تولد به مدت پنج سال تحت سرپرستی پدرشان حضرت امام عسکری (ع) به صورت نیمه مخفی زندگی کردند و مساله ولادت ایشان نیز بی شباهت با حضرت موسی (ع) نبود. بر اساس روایات، یکی از کارهای امام حسن عسکری (ع) این بود که امام مهدی(عج) را به بزرگان شیعه معرفی کردند تا در آینده در مساله امامت دچار اختلاف نشوند.

*امام مهدی بعد از شهادت پدر بزرگوارشان
پس از شهادت حضرت امام حسن عسکری (ع) در سال 260 هجری قمری، دوره غیبت صغری آغاز شد و تا سال 329 هجری قمری ادامه پیدا کرد. در این دوره حضرت مهدی(عج) از طریق چهار نایب به ادامه امور مردم می پرداختند.

*نواب خاص امام در دوره غیبت صغرا
عثمان بن سعید عمری که منسوب به قبیله بنی عمرو بن عامر است و از یازده سالگی افتخار خدمتگزاری به خاندان رسالت را داشت و از اصحاب و یاران امام هادی و حضرت عسکری(ع) به شمار می رفت و وکیل مخصوص امام عسکری بود.
محمّد بن عثمان بن سعید، فرزند اوّلین سفیر و خود او دومین سفیر و وکیل امام زمان(ع) است.
حسین بن روح که در جامعه آن روز جهان شیعه به عقل و درایت اشتهار داشت و از نزدیکان محمّد بن عثمان دوّمین سفیر امام و رازدار او بود وی موضوع سفارت را به فرمان امام به حسین بن روح واگذار نمود.
علی بن محمّد سمری آخرین سفیر امام(عج) است که امام در نامه ای به خود او نوشته و دستور داده است که تو آخرین سفیر مخصوص من هستی، دیگر نباید کسی را به جای خود معرّفی کنی.(منبع: دفتر آیت الله مکارم شیرازی).

* دوره غیبت کبری امام زمان (عج):
این دوران از سال 329 قمری شروع شد و تا زمانی که خداوند مصلحت بدانند ادامه خواهد داشت در این دوره پاسخ به پرسش ها و احکام مردم بر عهده نایبان عام آن حضرت است و حضرت نایب خاصی برای این دوره معرفی نکرده اند.

*احادیث ائمه پیرامون امام زمان (عج)
اخبار و روایات فراوانی از پیامبر اسلام (ص) و هر یک از امامان(ع) درباره تولد، غیبت، ظهور و قیام جهانی و سایر ویژگی های حضرت مهدی نقل شده و در واقع سال ها پیش از تولد آن حضرت، خصوصیات و ویژگی های او وجود دارد.
حضرت علی (ع) به نقل از پیامبر اسلام(ص) فرمود: «عمر جهان به پایان نمی‏ رسد مگر آنکه مردی از نسل حسین امور امّت مرا در دست می‏ گیرد و دنیا را پر از عدل می‏ کند همچنانکه پر از ظلم شده است.»
حضرت امام حسین (ع) نیز به نقل از رسول خدا(ص) فرمودند: «اگر از عمر دنیا تنها یک روز باقی مانده باشد، خداوند آن روز را طولانی می‏ کند تا آنکه مردی از نسل من قیام و دنیا را پر از عدل و داد می‏ کند چنانکه از ظلم و ستم پر شده است.»
حضرت امام جواد(ع) به عبد العظیم حسنی فرمودند: «قائم ما همان مهدی منتظر است که در زمان غیبت باید در انتظارش بود و در زمان ظهور باید اطاعتش نمود. او سومین فرزند من خواهد بود، بهترین اعمال شیعیان ما، انتظار ظهور قیام اوست.»

*احادیث مربوط به امام زمان (عج)
* زمان ظهور و فرج ما با خداست و تعیین کنندگان وقت ظهور، دروغگویانند. (بحارالأنوار، ج 53، ص 181)
* ظهوری نیست مگر به اجازه خداوند متعال، و آن هم پس از زمان طولانی و قساوت دل‌ها و فراگیر شدن زمین از جور و ستم. (الإحتجاج للطبرسی، ج 2، ص 478)
* نفع بردن از من در زمان غیبتم مانند نفع بردن از خورشید هنگام پنهان شدنش در پشت ابرهاست و همانا من ایمنی بخش اهل زمین هستم، همچنانکه ستارگان ایمنی بخش اهل آسمانند. (بحارالأنوار، ج 53، ص 181)
* من ذخیره خدا در روی زمین و انتقام گیرنده از دشمنان او هستم. (تفسیر نورالثقلین، ج 2، ص 392).
*من آخرین جانشین پیامبر هستم، و به وسیله من است که خداوند بلا را از خاندان و شیعیانم دور می‌سازد. (بحارالأنوار، ج 52، ص 30)
* برای زود فرارسیدن فرج و ظهور ما زیاد دعا کنید، که آن همان فرج و گشایش شماست. (کمال‌الدین للصدوق، ج 2، ص 485)
* و اما در پیشامدها و مسائل جدید به راویان حدیث ما مراجعه کنید، زیرا که آنان حجت من بر شما هستند و من حجت خدا بر آنان هستم. (بحارالأنوار، ج 53، ص 181)
*خداوندا! وعده‌ای را که به من داده‌ای، برآورده کن و امر قیام مرا تمام فرما. قدم‌هایم را ثابت بدار و در سایه قیام من، جهان را پر از عدل و داد کن. (بحارالأنوار، ج 51، ص 13)
* شهادت می‌دهم که معبودی جز خدای یکتا نیست و ملائکه آسمان و صاحبان علم نیز شهادت می‌دهند، آن خدایی که به عدل و داد قیام می‌کند، نیست خدایی جز او که مقتدر و حکیم می‌باشد، و همانا دین نزد خدا اسلام است. (بحارالأنوار، ج 51، ص 16)
*شیعیان ما هنگامی به فرجام نیک و زیبای خداوند می‌رسند که از گناهانی که نهی شده‌اند، احتراز نمایند. (بحارالأنوار، ج 53، ص 177)
* کفایت در کارها و عنایت و سرپرستی در همه امور را تنها از خدای تعالی خواهانم. (بحارالأنوار، ج 25، ص 183)
* من مهدی هستم، منم قیام گر زمان، منم آنکه زمین را آکنده از عدل می‌سازد، آنچنان که از ستم پر شده بود. (بحارالأنوار، ج 52، ص 2)
*دین از آن محمد(ص) و هدایت از آن علی امیرالمؤمنین(ع ) است، زیرا عدالت مال اوست و در نسل او می‌ماند تا روز قیامت. (بحارالأنوار، ج 53، ص 160)
*هرگاه خداوند به ما اجازه دهند که سخن بگوییم، حق ظاهر خواهد شد و باطل سست و ضعیف شده و از میان شما خواهد رفت. (بحارالأنوار، ج 25، ص 183)
* آگاه باشید به زودی کسانی ادعای مشاهده مرا خواهند کرد. آگاه باشید هر کس قبل از «خروج سفیانی» و شنیدن صدای آسمانی، ادعای مشاهده مرا کند دروغگو و افترا زننده است حرکت و نیرویی جز به خدای بزرگ نیست. (الإحتجاج للطبرسی، ج 2، ص 478)

*گفت و گو با برخی استادان و محققان مهدوی
حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا فوادیان مدیر پژوهش بیناد فرهنگی حضرت مهدی موعود در این زمینه گفت: مهدویت رمز حیات و هویت شیعیان است و ما همه در برابر این وظایف و اندیشه وظایفی را بردوش داریم.
وی ادامه داد: دشمن نیز برای بدلی و انحرافی کردن اندیشه مهدویت تلاش می کند، بنابراین همه شیعیان باید از مباحث مهدویت و آخرالزمان اطلاعات کافی داشته باشند تا انتظار حقیقی آنها دچار بحران و آسیب نشود.

*خطرات پیش روی منتظران ظهور
این محقق و پژوهشگر دینی حوزه مهدویت در ادامه گفت: در زمینه مهدویت نیز خطرات زیادی پیش روی منتظران است که از سوی رهبران دینی، فکری و فرهنگی نسبت به این آسیب ها، هشدارهای لازم داده شده است.
فوادیان گفت: اکنون با توجه به این پیچ آخرالزمانی، فضای های جدید و مدرن اطلاعاتی وظایف ما منتظران بسیار سنگین تر شده است، امروزه جهانخواران غرب و صهیونسیم اندیشه شیعی را برای تصاحب جهان، رقیب بسیار جدی خود دانسته اند.
وی گفت: آنها با تلاش های فراوان سعی می کنند که مهدویت را از مسیر اصلی آن منحرف ساخته و به یک جریان بی خاصیت و عقیم تبدیل نمایند.
فوادیان افزود: نمونه هایی مانند مدعیان دروغین و پرداختن به مباحث غیرضروری و توجه بیش از حد به علائم و تطبیق از جمله آسیب های جدی در مسیر منتظران در این عرصه می باشد.
مدیر پژوهش بیناد فرهنگی حضرت مهدی موعود بیان داشت: ما باید در سه حوزه فردی، خانواده و اجتماع نسبت به مساله مهدویت و انتظار هوشیاری لازم را به دست آوریم و فرد منتظر نیز باید نسبت به این مساله مهم، اطلاع علمی و عقلی داشته باشد.
فوادیان خاطرنشان کرد: ما منتظران تنها نباید به جنبه های عاطفی این مساله توجه کنیم.

*خانواده و انتظار
این فعال دینی عرصه مهدویت بیان داشت: در نظام خانواده، تربیت نسل منتظر جدی گرفته شود و باید در چهار حوزه شناخت، باور، یاور و زندگی، امام را سرلوحه تمام خواسته های خود قرار دهیم.
فوادیان بیان داشت: در خانواده همچنین باید اضطرار به حجت در زندگی لمس و استغاثه به امام به صورت جدی مدنظر باشد.
وی ادامه داد: در حوزه اجتماعی بسط و گسترش فرهنگ مهدویت با توجه به ظرفیت آن بر همه لازم و ضروری است، مهدویت عهده دار تامین حیات مادی و اخروی ما می باشد.
فوادیان گفت: در دعای ندبه آمده است که امام مهدی (عج) واسطه فیض روزی مادی ما است و در مورد آخرت نیز آیه 71 سوره اسراء و در زیارت جامع کبیره اشاره شده است.
وی اظهار داشت: مهمترین سوالی که در حیات برزخی از ما پرسیده می شود اینکه برای حجت زنده زمان خود چه اقدامی انجام داده ایم.
فوادیان خاطرنشان کرد: امام زمان (عج) تنها امام نیمه شعبان و روز جمعه نیست بلکه امام تمام لحظه ها و مکانها می باشد، بنابراین باید با شعار اضطرار به حجت و رفتار تکافل اجتماعی زمینه های ظهور او را با استغاثه به درگاه احدیت فراهم نماییم.

*مسجد مقدس جمکران میعادگاه عاشقان ولایت
این استاد حوزه علمیه قم در ادامه بیان داشت: جمکران به دستور امام زمان ساخته شده است و امام زمان (عج) در این زمان فعال ترین موجود هستی است و یکی از کارهای حضرت نیز تربیت نفوس مستعده یا انسان های مستعد و ساختن پایگاه هایی برای خدمت در عصر ظهور است.
وی ادامه داد: وقتی امر الهی بیاید ما متوجه فعالیت ها خواهیم شد، مسجد جمکران بی شک امروزه دلهای رمیده و عاشقان حضرت ولی عصر(عج) را متوجه امر انتظار و ظهور کرده است و یکی از پایگاه های فعال در عصر غیبت نیز مکانی است که حضرت دستور احداث آن را داده است.

*اعمال شب نیمه شعبان
فوادیان در ادامه گفت: اعمال شب نیمه شعبان از اعمال شب های قدر بیشتر است، مرحوم آیت الله ملکی تبریزی استاد عرفان حضرت امام راحل در کتاب المراقبات می نویسند: کثرت اعمال نیمه شعبان دال بر فضیلت آن است.
وی گفت: کتابی در اعمال شب نیمه شعبان نیز توسط اینجانب به رشته تحریر در آمده و این اعمال شامل نماز، غسل، مناجات، سجده و دعاست که بافضیلت ترین اعمال آن، زیارت سیدالشهدا است.

*عنایت رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید به جمکران
آیت الله ابوالقاسم وافی یزدی که 12 سال تولیت مسجد مقدس جمکران را برعهده داشت، در این زمینه می گوید: اینکه رهبر معظم انقلاب با همه اشتغال های زیاد همیشه به جمکران می آیند و سایر مراجع عظام تقلید اینگونه اهتمام دارند به طور حتم این مسجد مورد عنایت امام زمان (عج) است.
وی ادامه داد: مراجع بزرگ تقلید ما مرحوم آیت الله بهجت، گلپایگانی، صافی، اراکی و سایر بزرگان دینی تا زنده بودند و مراجع کنونی به زیارت مسجد مقدس جمکران می آمدند و شبهاتی که دشمنان در مورد این مسجد و بنای آن ایجاد کرده، همه بی اساس است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید و بزرگان دینی ما به این مسجد، نشانه معنویت خاص آن است.
آیت الله وافی یزدی با اشار به قدمت مسجد مقدس جمکران نیز گفت: در زمانی که خود تولیت مسجد بودم سنگی در آن مربوط به 300 سال قبل پیدا شده که بازسازی شده بود و در آن سنگ نیز تاریخ 158هجری قمری حک شده بود.
وی ادامه داد: این آثار تاریخی، توجه مراجع، علمای بزرگ و حضور مردمی خود پاسخ به شبهات است.

*وظیفه منتظران از دیدگاه تولیت سابق جمکران
آیت الله وافی یزدی همچنین گفت: منتظران ظهور باید با تلاش خود رضایت خداوند و حضرت ولیعصر(عج) را به دست آورد و در مسیر عمل به واجبات و ترک محرمات نیز تلاش کنند.
وی وظیفه دیگر منتظران ظهور را پیروی از ولایت فقیه و تقویت نظام اسلامی دانست و گفت: منتظران ظهور نمی تواند نظام اسلامی را نادیده بگیرند و ارکان ولایت فقیه، از رکن های مهم اسلام است.

*پاسخ به برخی شبهات در مورد جمکران
حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا شاهینی رئیس مرکز پاسخگویی و مشاوره مسجد مقدس جمکران نیز گفت: در شب نیمه شعبان فضاهای زیادی برای پاسخگویی به سوالات شرعی، اعتقادی، شبهات و مشاوره های تربیتی و خانواده در نظر گرفتیم.
وی ادامه داد: تعداد مراکز و استادان ما و ساعات حضور را متناسب با حضور جمعیت با توجه تجربه های سال های گذشته برنامه ریزی کردیم.
شاهینی بیان داشت: در بخش برادارن 45 نفر و در بخش بانوان نیز 50 نفر در بخش تخصصی به سوالات شرعی و شبهات پاسخ می دهند و 150 نفر نیز تبلیغات چهره به چهره در بین مردم انجام خواهند داد.

*پاسخ به برخی شبهات در مورد جمکران
وی گفت: برخی شبهه می کنند که جمکران بر اساس یک خواب است، در حالی که اینگونه نیست، ما در روایات مسجد، اسناد و نظر علما را داریم که این در بیداری و تشرف بوده و شبهه خواب کاملا نادرست است و شیخ حسن بن مثله جمکرانی می گوید، من در خانه خود خفته بودم که مرا بیداری کردند.
شاهینی گفت: یکی دیگر از شبهات مربوط به سندیت است، ما اسناد، مدارک و منابع آن را نیز در اختیار داریم و کتاب های معتبر مانند کتاب تاریخ قم، خلاصه البلدان و نجم الثاقب کتاب های معتبر و منابع ما هستند.

*چاه عریضه جمکران
رئیس مرکز پاسخگویی و مشاوره مسجد مقدس جمکران در این زمینه گفت: برخی مسائل خرافی در مورد چاه عریضه وجود دارد، برخی به تعبیر غلط ، تعبیر چاه امام زمان (عج) به کار می برند.
وی ادامه داد: عریضه نویسی خود سند دارد ولی اینکه در کدام چاه بیندازند و یا در رودخانه و یا ضریح امام معصوم، این چاه مسجد جمکران سندیت و قداست ندارد، این چاه چون از قبل بوده، اینگونه شهرت پیدا کرده است.
شاهینی بیان داشت: ما پیش از این عریضه هایی که در چاه مسجد مقدس جمکران ریخته می شد را در رودخانه می انداختیم ولی بتازگی به دلیل مسائل محیط زیستی، آنها را خمیر می کنیم.

*هشدار به زائران در مورد مدعیان دروغین
این مقام مسئول مسجد مقدس جمکران از زائران خواست در صورت برخورد با موارد مشکوک و یا مدعیان دروغین، به کارشناسان مهدویت در مسجد جمکران مراجعه کنند و هشدار داد که تحت هیچ شرایط تحت تاثیر برخی تبلیغات قرار نگیریم.
شاهینی بیان داشت: ما در مسجد جمکران کارشناسان مراکز تخصصی مهدویت را داریم و اگر مواردی برای زائران پیش آمد به استادان مساجد مراجعه کنند و مردم به صرف اینکه هر کس ادعا می کند، توجه نکنند.

*تولیت های مسجد مقدس جمکران
شاهینی گفت: مسجد مقدس جمکران قبل از انقلاب اسلامی به صورت اوقافی و ابتدای انقلاب به صورت هیات امنایی با همکاری دفاتر مراجع تقلید و زیر نظر رهبر انقلاب اداره می شد.
وی ادامه داد: آیت الله ابوالقاسم وافی و حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین رحیمیان نیز بعد از انقلاب تولیت مسجد مقدس جمکران را برعهده داشتند که مسئولیت رحیمیان نیز ادامه دارد.
شاهینی بیان داشت: کرامات زیادی از مسجد مقدس جمکران موجود می باشد که بسیار مهم و شگفت انگیز است.

 

دیدگاه شما